Tempus fugit, barba crescit, homo nescit
Wpisał: Administrator   
29.04.2019.

Tempus fugit, barba crescit, homo nescit…

   Policzyłem lata i odkryłem, nawet  byłem zaskoczony, że mam mniej czasu na życie, niż do tej pory, jak dotychczas byłem, w swojej naiwności, przekonany.

   Czas tak zapierdala, że nie nadążam, aby przyzwyczaić się do własnego wieku, a do tgo wciąż go przybywa i przybywa.Dni, tygodnie i miesiące stają się jakieś takie krótkie, jakby Krawiec Czas przycinał je w miarę upływu lat. Dopiero co był poniedziałek a już sobota. Spojrzenie do poniedziałku jest już jakieś takie nieosiągalne i coraz bardziej zatarte. Zda się, że to upłynęły całe tygodnie niemal miesiące, a to ledwie tydzień – tempus fugit. Dzień za dniem gaśnie, noce stają się coraz bardziej bezsenne, jakby dłuższe i mroczniejsze, które  ledowe lampy ulicy  coraz mniej rozpraszają, rozjaśniają. I te sny coraz bardziej zapominane i odchodzące, jak znajomi, przjaciele gdzieś w  nieznane, gdzieś na drugą stronę. I w rzeczy samej, coraz częściej stwierdzam, że tych uciekających dni coraz mniej, i paradoksalnie, przy coraz większych liczbach w kalendarzu. I coraz bardziej uświadamiam sobie i odczuwam mijanie czasu, przybawania lat i ubywania pozostałych dni. Nawet nie wiem, kiedy przesiałem się z osobowego do pośpiesznego pociągu życia, który już nie pędzi a wręcz zapierdala do stacji docelowej „Wieczność”. W tym wszystkim, jakoś nie doceniam każdego przeżytego dnia i dni, które mi jeszcze pozostały. I dociera myśl, że mam dwa życia, a drugie zaczyna się, gdy  zdaję sobie sprawę, że mam tylko jedno i ile jeszcze jest do zrobienia! I dopada cię myśl, by zdążyćprzed Kosiarzem Czasu, by nie marnować dni, żadnych  dni, które mi jeszcze pozostały i pozostawić coś po sobie, pozostawić ślad swojej bytności czy to w postaci słowa czy obrazu, w których pozostawiło się cząstkę siebie. I ta konstatacja: „Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta, póki istniejemy w owocach swojej twórczości.

 


 
O mnie
Wpisał: Administrator   
13.04.2007.

 Andrzej NIŻEWSKI urodził się 7 września 1947 r. w Boguszowie-Gorcach. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsze utwory literackie (proza, poezja) publikował w wewnętrznym piśmie kolegium jezuickiego „Spod Parnasu”. W piśmie tym był również redaktorem graficznym. Debiut poetycki miał w 1999 roku w Wałbrzyskim Informatorze Kulturalnym. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach poetyckich – wyróżnienia w konkursie O Srebrny Liść Chmielu, III nagrodę w konkursie poetyckim O Złotą Lampkę , nagrodę Prezydenta Miasta Wałbrzycha w ogólnopolskim konkursie poetyckim im. Mariana Jachimowicza i wyróżnienie w turnieju jednego wiersza w Wałbrzychu. Wiersze zamieszcza w pismach ogólnopolskich i regionalnych. Znajdują się również w antologiach poezji (Liść Akantu), zbiorach poezji polsko-czeskiej i twórców pogranicza. Uczestnik polsko-czeskich warsztatów poetyckich.W 2003r. wydał tom poezji " Kamuflaże ", Współautor "" Legend i opowieści boguszowskich "(2008). W 2009 r. wydał tom poezji  "Źródła pamięci..." Poza twórczością literacką i poetycką od ponad trzydziestu pięciu lat zajmuje się malarstwem (olej, akryl, akwarela, pastel, piórko). Uczestnik ponad pięćdziesięciu międzynarodowych plenerów malarskich i interdyscyplinarnych w kraju i za granicą. Prace prezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucjach kultury m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Włoszech, Czechach. Jest autorem cyklu portretów ludzi kultury i sztuki w Wałbrzyskim Informatorze Kulturalnym. Należy do polsko-czeskiego klubu artystycznego ART.STUDIO w Mieroszowie, klubu twórczego „PASJA” i Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Szczecinie, Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej w Wałbrzychu, Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych, Wałbrzyskiego Klubu Literackiego i Ogólnopolskiego policyjnego Klubu Literackiego „Niebieskie Pióro” w Warszawie. Jest również współtwórcą boguszowskiej „Niezależnej Inicjatywy Kulturalnej" ( NIK ) i członkiem Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach. Od lutego 2007r.  do października 2007r. redaktor działu kultura Dwutygodnika Regionalnego 591.Od czerwca 2013 r. do 31.12.1015 rczłonek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury SILESIA TAK ART w Tychach. Od września 2013 r. członek Stowarzyszenia "WITOLD" w Bogusowie-Gorcach. Przewodniczący komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Autorów Polskich - oddział w Wałbrzychu.Od 20.12.2014 roku członek Związku Artystów Plastyków Oddziału Dolnośląskiego z siedzibą w Wałbrzychu.

   W listopadzie 2012 roku otrzymał Nagrodę Starosty Powiatu Wałbrzyskiego w uznaniu dla talentu, pasji oraz literackiej i malarskiej twórczości artystycznej . W kwietniu 2013 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakę honorową "Zasłużony dla kultury Polskiej".

 

  

Zmieniony ( 08.12.2018. )
Czytaj całość…
 
Wernisaż Dolnośląskiego oddziału Związku Artystów Plastykow
Wpisał: Administrator   
28.05.2016.

    Wernisaż wystawy Dolnośląskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków z siedzibą w Wałbrzychu organizuje w dniu 02.06.2016 roku o godzinie 1800  w Zamku Książ w Wałbrzychu, na który zapraszamy.

   Na wystawie zaprezentuję  prace wykonane różnymi technikami: „Kościł ,św. Mikołaja w Pradze” płyta, olej, „Wściekłego Samuraja – autoportret, akwarela 50 x40 cm, „Motyw z różą”, karton, technika mieszna 40 x 30 cm, „Motyw ze Starego Lesieńca” karton, pastela sucha, 50 x30 cm, „Motyw z wierzbami’, karton, piórko 40 x 30 cm i „Motyw leśny”karton akwrela 30 x 50 cm.

Zmieniony ( 28.05.2016. )
 
Zobacz też…
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 4 z 144