ODSZEDŁ JAN KOUSAL
Wpisał: Administrator   
02.07.2007.
    W nocy z 13/14 czerwca 2007 roku w broumovskim szpitalu zmarł Jan Kousal, wielki przyjaciel Polski, wielki przyjaciel Boguszowa-Gorc. Człowiek wielkiego serca i wielkiego talentu malarskiego.    Urodził się w 1924 roku w Vrchovinie koło Novej Paki w Czechach Mieszkał i tworzył w czeskich Policach nad Metują. Twórczością malarską zajmował się od 1948 roku. Jego ojciec był namiętnym zbieraczem kamieni szlachetnych. Z nim, jako chłopiec, uczestniczył w ich poszukiwaniach. Ta namiętność pozostała mu do końca życia. Był znanym kolekcjonerem i znawcą kamieni. Pozostawił sporą ich kolekcję. Często w długich wypadach poszukiwawczych towarzyszył im artysta malarz Jan Havlata z Novej Paki. Od niego to uczył się sztuki malarskiej. Od 1945 roku zamieszkał w Policach nad Metują. Tu ożenił się i stał się jednym z najbardziej znanych i szanowanych mieszkańców ziemi polickiej. W latach 1946-47 służył w Straży Granicznej na obecnym przejściu granicznym Starostin-Golińsk. Od 1992 roku aktywnie uczestniczył w pracach komitetu organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w Nowej Rudzie i Polsko-Czeskim Klubie Artystycznym „ART STUDIO” w Mieroszowie. Klub ten zrzesza również twórców boguszowskich.    W życiu Jana Kousala, jak pisze o nim jego szczery przyjaciel – Henryk Hnatiuk, zawsze było miejsce na miłość nie tylko do ludzi ale również do zwierząt. Sarna Honzik i lisiczka Andżelika, ptaki ( kosy, szczygły ) zawsze mu towarzyszyły a do tego psy Jurko, Filip i niezliczona ilość kotów, które przygarniał, to jego najwięksi przyjaciele.

 

Zmieniony ( 06.05.2009. )
Czytaj całość…
 
LUCYNA WIERZBICKA - wernisaż
Wpisał: Administrator   
02.07.2007.
 


     No i stało się. Nie dalej, jak w czwartym numerze dwutygodnika, postawiłem pytanie, kiedy Boguszowianie będą mieli możliwość oglądania prac malarskich Lucyny Wierzbickiej. Oto i mamy taka właśnie możliwość, bowiem 02 marca w galerii „Barbórka” MBP-CK w Boguszowie-Gorcach odbył się wernisaż jejMalarstwa pod znamienitym tytułem „Ku Słońcu”. Malarka zaprezentowała nampejzaże boguszowskie i okolic. Mogliśmy też podziwiać kilka portretów dziecięcych, autoportret i podobiznę Jana Pawła II. Jednakowoż w jej malarstwie zdecydowanie dominuje pejzaż i w nim zapewne czuje się doskonale, co zauważalne jest w warsztacie malarskim.Jej pejzaże to urokliwe zakątki naszych lasów i łąk. Gdzie niegdzie pojawiają się akcenty architektoniczne. Malarka zasugerowała nam pewiencykl czasowo-warsztatowy tworzonych obrazów; od najwcześniejszych do, całkiem jeszcze mokrych olejów, które są jej zasadniczą techniką. Mieliśmy przez to okazję poznać rozwój i doskonalenie warsztatu. W szeregu prac daje zauważyć się należyta dbałość w realistycznym oddaniu pejzażu czy nastroju osoby portretowanej. Miłym akcentem było przekazanie ks. Proboszczowi portretu Jana Pawła II.

Zmieniony ( 04.07.2007. )
Czytaj całość…
 
SALVADORE DALI - wernisaż
Wpisał: Administrator   
02.07.2007.

   W sali wystaw czasowych wałbrzyskiego muzeum, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha, odbył się w dniu 18 maja o godz. 14.00 wernisaż wystawy grafik  Salvadore  Dali.  Stanowią one nawiązanie do  „Boskiej Komedii” A. Dantego.

   Wernisaż wzbudził duże zainteresowanie, jako że prezentowane grafiki, wykonane techniką drzeworytu, mogą zaciekawić kunsztem ich wykonania a one same wzbudzają dyskusję i dociekania techniki ich wykonania, a kojarzą się raczej z akwarelą  niż z grafiką drzeworytową. A jest co podziwiać !    Koneserom  i zainteresowanym, twórczością Salvadore  Dali, mieszkańcom naszego miasta polecam i  i zachęcam do obejrzenia wystawy, życząc wielu doznań artystycznych z obcowania z tak Wysoką sztuką. Tym bardziej zachęcam, że być może jest to jedyna okazja obcowania z tak znakomitymi dziełami tego wielkiego i cenionego mistrza. A dodać muszę, że w soboty wstęp do muzeum jest bezpłatny a więc w najbliższą sobotę ruszamy do muzeum!
Zmieniony ( 29.08.2007. )
 
«« start « poprz. 31 32 33 34 35 36 nast. » koniec »»

Pozycje :: 137 - 140 z 142

Sondy
Twoja ulubiona technika malarska to...
 
Gościmy