Słów kilka o teatrzyku TRELE MORELE
Wpisał: Administrator   
04.07.2007.

O tym, że w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej-CK w Gorcach już od 2002 roku działa teatrzyk dziecięcy zapewne nie wiedzą o tym wszyscy mieszkańcy Boguszowa ale i Gorc. A szkoda! Świadczyć może o tym, ale i potwierdza moją tezę fakt, że frekwencja na jego spektaklach jest żenująco niska. Widzowie to zazwyczaj rodzice   małych aktorów. A teatrzyk działa i ma się dobrze. Ba, osiąga znaczące sukcesy. A wszystko to dzięki Katarzynie Bernaś – pomysłodawczyni, organizatorce i czego tam jeszcze, aż trudno wyliczyć.

   Ale trochę historii, choć aktorów, którzy przewinęli się przez teatrzyk, wyliczał nie będę, jako, że na przestrzeni lat dziecięcy aktorzy, jedni odchodzili, drudzy przybywali.    A sam teatrzyk o pięknej nazwie „ Wykrzyknik „ zaczął swoją działalność w 2002 roku premierą sztuki „ Podwórkowy Kopciuszek”. Potem wystąpił ze sztuką „ Bal u króla Lula” z debiutem Lucjana Przygodzkiego. Potem już było „ Wierszowane popołudnie” w 2003 roku no i pierwszy udział w V Dolnośląskim Przeglądzie Form Teatralnych FART w Kłodzku. Zachęcony udziałem w przeglądzie, 31.05.2005 roku wystąpił ze sztuką „ Nasz teatrzyk podwórkowy”. A potem już leciało, choć zmieniali się młodzi aktorzy. W 2004 roku sztuka „ Mały Książe” a w 2005 „ Nie ma tego złego” no i występ w 2006 roku w Kłodzku na Dolnośląskim Przeglądzie Form teatralnych z nagrodą.
Czytaj całość…
 
"Życie w trzech odsłonqch"-Wieczór poezji
Wpisał: Administrator   
04.07.2007.

W dniu 26 czerwca 2007 roku w galerii " Na piętrze" Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w wałbrzyskim rynku, odbył się wieczór poezji "Życie w trzech odsłonach". W programie wykorzystano wiersze Elżbiety Wcisło, Marii Jaśkiewicz- Jarosz i Barbary Malinowskiej. Na wieczór poetycki przyszli liczni sympatycy poezji Pań. Przybyłych powitała Szefowa "Civitasu" Ania Adamkiewicz. Scenografię przygotowała Basia Malinowska. Czytane przez poetki wiersze, przeplatane były poezją śpiewaną w wykonamiu Mariusza Kutka i Janusza Cubałę. Kilka wierszy Basi Malinowskiej odczytała Ewa Lisowska i jedna z uczestniczek wieczoru.

Czytaj całość…
 
ODSZEDŁ JAN KOUSAL
Wpisał: Administrator   
02.07.2007.
    W nocy z 13/14 czerwca 2007 roku w broumovskim szpitalu zmarł Jan Kousal, wielki przyjaciel Polski, wielki przyjaciel Boguszowa-Gorc. Człowiek wielkiego serca i wielkiego talentu malarskiego.    Urodził się w 1924 roku w Vrchovinie koło Novej Paki w Czechach Mieszkał i tworzył w czeskich Policach nad Metują. Twórczością malarską zajmował się od 1948 roku. Jego ojciec był namiętnym zbieraczem kamieni szlachetnych. Z nim, jako chłopiec, uczestniczył w ich poszukiwaniach. Ta namiętność pozostała mu do końca życia. Był znanym kolekcjonerem i znawcą kamieni. Pozostawił sporą ich kolekcję. Często w długich wypadach poszukiwawczych towarzyszył im artysta malarz Jan Havlata z Novej Paki. Od niego to uczył się sztuki malarskiej. Od 1945 roku zamieszkał w Policach nad Metują. Tu ożenił się i stał się jednym z najbardziej znanych i szanowanych mieszkańców ziemi polickiej. W latach 1946-47 służył w Straży Granicznej na obecnym przejściu granicznym Starostin-Golińsk. Od 1992 roku aktywnie uczestniczył w pracach komitetu organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w Nowej Rudzie i Polsko-Czeskim Klubie Artystycznym „ART STUDIO” w Mieroszowie. Klub ten zrzesza również twórców boguszowskich.    W życiu Jana Kousala, jak pisze o nim jego szczery przyjaciel – Henryk Hnatiuk, zawsze było miejsce na miłość nie tylko do ludzi ale również do zwierząt. Sarna Honzik i lisiczka Andżelika, ptaki ( kosy, szczygły ) zawsze mu towarzyszyły a do tego psy Jurko, Filip i niezliczona ilość kotów, które przygarniał, to jego najwięksi przyjaciele.

 

Zmieniony ( 06.05.2009. )
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 31 32 33 34 35 36 nast. » koniec »»

Pozycje :: 137 - 140 z 144

Sondy
Twoja ulubiona technika malarska to...
 
Gościmy