O mnie
Wpisał: Administrator   
13.04.2007.

 Andrzej NIŻEWSKI urodził się 7 września 1947 r. w Boguszowie-Gorcach. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsze utwory literackie (proza, poezja) publikował w wewnętrznym piśmie kolegium jezuickiego „Spod Parnasu”. W piśmie tym był również redaktorem graficznym. Debiut poetycki miał w 1999 roku w Wałbrzyskim Informatorze Kulturalnym. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach poetyckich – wyróżnienia w konkursie O Srebrny Liść Chmielu, III nagrodę w konkursie poetyckim O Złotą Lampkę , nagrodę Prezydenta Miasta Wałbrzycha w ogólnopolskim konkursie poetyckim im. Mariana Jachimowicza i wyróżnienie w turnieju jednego wiersza w Wałbrzychu. Wiersze zamieszcza w pismach ogólnopolskich i regionalnych. Znajdują się również w antologiach poezji (Liść Akantu), zbiorach poezji polsko-czeskiej i twórców pogranicza. Uczestnik polsko-czeskich warsztatów poetyckich.W 2003r. wydał tom poezji " Kamuflaże ", Współautor "" Legend i opowieści boguszowskich "(2008). W 2009 r. wydał tom poezji  "Źródła pamięci..." Poza twórczością literacką i poetycką od ponad trzydziestu pięciu lat zajmuje się malarstwem (olej, akryl, akwarela, pastel, piórko). Uczestnik ponad pięćdziesięciu międzynarodowych plenerów malarskich i interdyscyplinarnych w kraju i za granicą. Prace prezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucjach kultury m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Włoszech, Czechach. Jest autorem cyklu portretów ludzi kultury i sztuki w Wałbrzyskim Informatorze Kulturalnym. Należy do polsko-czeskiego klubu artystycznego ART.STUDIO w Mieroszowie, klubu twórczego „PASJA” i Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Szczecinie, Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej w Wałbrzychu, Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych, Wałbrzyskiego Klubu Literackiego i Ogólnopolskiego policyjnego Klubu Literackiego „Niebieskie Pióro” w Warszawie. Jest również współtwórcą boguszowskiej „Niezależnej Inicjatywy Kulturalnej" ( NIK ) i członkiem Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach. Od lutego 2007r.  do października 2007r. redaktor działu kultura Dwutygodnika Regionalnego 591.Od czerwca 2013 r. do 31.12.1015 rczłonek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury SILESIA TAK ART w Tychach. Od września 2013 r. członek Stowarzyszenia "WITOLD" w Bogusowie-Gorcach. Przewodniczący komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Autorów Polskich - oddział w Wałbrzychu.Od 20.12.2014 roku członek Związku Artystów Plastyków Oddziału Dolnośląskiego z siedzibą w Wałbrzychu.

   W listopadzie 2012 roku otrzymał Nagrodę Starosty Powiatu Wałbrzyskiego w uznaniu dla talentu, pasji oraz literackiej i malarskiej twórczości artystycznej . W kwietniu 2013 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakę honorową "Zasłużony dla kultury Polskiej".

 

  

Zmieniony ( 08.12.2018. )
Czytaj całość…
 
Wernisaż Dolnośląskiego oddziału Związku Artystów Plastykow
Wpisał: Administrator   
28.05.2016.

    Wernisaż wystawy Dolnośląskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków z siedzibą w Wałbrzychu organizuje w dniu 02.06.2016 roku o godzinie 1800  w Zamku Książ w Wałbrzychu, na który zapraszamy.

   Na wystawie zaprezentuję  prace wykonane różnymi technikami: „Kościł ,św. Mikołaja w Pradze” płyta, olej, „Wściekłego Samuraja – autoportret, akwarela 50 x40 cm, „Motyw z różą”, karton, technika mieszna 40 x 30 cm, „Motyw ze Starego Lesieńca” karton, pastela sucha, 50 x30 cm, „Motyw z wierzbami’, karton, piórko 40 x 30 cm i „Motyw leśny”karton akwrela 30 x 50 cm.

Zmieniony ( 28.05.2016. )
 
WIGILIA U POETÓW
Wpisał: Administrator   
10.12.2013.

 

Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Wałbrzych

Grupa Poetycko – Literacka, „ ERATO”

KKS „ Górnik” – Kazimierz Chrapek

 

Zapraszają

 

Sz. P.   ANDRZEJA NIŻEWSKIEGO

 

na

I Międzynarodowe Spotkanie Literackie

Wałbrzyski Festiwal  Literacki

„Wafel”

czyli

„WIGILIA U POETÓW”

 

14.12.2013. Godzina 15.00.

Klub ŻAK – ul. Armii Krajowej

Politechnika Wrocławska – Filia Wałbrzych

 

W programie m.in.: Spotkanie z:

 

1. Bartyńskim Andrzejem – Wrocław – poetą, pieśniarzem – Prezesem Wrocławskiego Oddziału Związku Literatów Polskich

2. Borowicz Aldoną – Warszawa -poetką, krytykiem, eseistką – Członkiem Skarbnikiem Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich

3. Burnatem Kazimierzem – Wrocław – poetą, zastępcą Prezesa ZLP O/Wrocław

3. Matuszkiewiczem Antonim – Czechy – poetą, prozaikiem, krytykiem literackim – Prezesem Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich 

4. Verą Kopecką – Czechy – poetką , artystką fotografikiem, organizatorką Międzynarodowych Spotkań Literackich.

4. Mirską Zofią – Kłodzko – poetką – Członkiem Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich

5. Nagórską Arianą – Gdańsk – poetką, krytykiem literackim

6. Tchórzewskim Andrzejem – Warszawa - poetą, krytykiem, tłumaczem, eseistą

7. Wawrzkiewiczem  Markiem – Warszawa – poetą, tłumaczem – Prezesem Zarządu Głównego Związku Literatów Polski

 

Informacyjny- skrócony scenariusz spotkania

Kilkuminutowe wystąpienia zaproszonych gości

Opłatek

Wigilijne wierszowanie

Luźne rozmowy przy wigilijnym stole

Wspólne śpiewanie kolęd

Inne działania w ramach „D.N.A” (Działań Niekoniecznie Artystycznych)

Muzykobranie

 

 

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 4 z 143

Sondy
Twoja ulubiona technika malarska to...
 
Gościmy