IV Interdyscyplinarny Międzynarodowy Plener Artystyczny " Boguszów-Gorce 2007" PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
19.09.2007.

    Nasi mieszkańcy zapewne zauważyli szkicujących, malujących i fotografujących co urokliwsze zakątki naszego miasta, a tych ci u nas nie brak. A wszystko to w ramach IV Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego. Tak, to już czwartego. Plenery takie odbywają się w naszym mieście co drugi rok w ramach realizacji porozumień kulturalnych z naszymi miastami partnerskimi. Dodatkową okolicznością są XVIII Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej, które właśnie inauguruje nasze miasto. Dlaczego co drugi rok? A to dlatego, że przemiennie, jako że Boguszów-Gorce jest organizatorem „ Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu i Małej Formy Graficznej”, na które to „Biennale” spływają prace konkursowe grafików niemal z całego świata. Z niewiadomych przyczyn, w ubiegłym roku takie „Biennale” nie odbyło się. A szkoda! Jest to bowiem niezaprzeczalna promocja naszego miasta poza granicami naszego kraju.

   Wróćmy do pleneru. Otóż odbywa się, tego roku, w dniach 16-25 września. Bierze w nim udział 15 uczestniczek i uczestników z miast partnerskich: troje z Dobrego Miasta, dwie uczestniczki z Radzionkowa-Bytomia. Nie ma w naszym plenerze uczestników z miasta partnerskich Smirzic (Czechy) i Piennes (Francja). Są też uczestnicy z naszego miasta – trzy osoby. Mamy też uczestnika ze Lwowa, czeskich Polic nad Metują, poetę z Gierałtowa i poetkę z Wałbrzycha, artystę plastyka z Wrocławia , z Krakowa i fotografików artystycznych z Wałbrzycha. 

 

    Warto w tym miejscu wymienić cele odbywającego się pleneru. A są nimi: integracja środowisk twórczych miast partnerskich, prezentacja dorobku ruchu artystycznego miast partnerskich, umożliwienie twórcom nieprofesjonalnym i profesjonalnym konfrontacji dokonań i poszukiwań artystycznych, tu dodać należy, że jest to doskonała okazja do doskonalenia warsztatu naszych twórców, i pobudzenie życia kulturalnego i budowanie wspólnych wartości kultury europejskiej. 

 Warto również, w tym miejscu wymienić uczestników pleneru a są nimi: Irena Wyrzykowska, Anita Osowska i Beata Samko z Dobrego Miasta, Krystyna Willert z Radzionkowa i Halina Zięcik z Bytomia, Ewa Glura z Bielawy, Jurij Sychow-Hlazun ze Lwowa, Jirzi Kollert z Polic nad Metują, Marek Mamica z Krakowa, Edward Kostka z Wrocławia, Elżbieta Gargała, Jarosław Michalak i Krzysztof Żarkowski Wałbrzycha oraz Lucyna Wierzbicka, Jan Drohomirecki i piszący.

   Organizatorem pleneru artystycznego jest Urząd Miasta, Miejska Biblioteka Publiczna- Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach. Z ramienia organizatora nadzór artystyczny i organizacyjny sprawuje komisarz pleneru Henryk Hnatiuk i asystent pomocniczy Sławomir Sosialuk. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Boguszowa- Gorc Marian Nogaś.

 

Zmieniony ( 21.09.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »